
Blir så trött!
Åter igen har granngubben stått på sin gård och skrikit TYST till mina hundar.
Nu har jag dom inte ute mera än korta stunder, ja i dag hade vi varit på gården 20 minuter när han skrek. Varför han skrek?
Jo, Zita stal Rozz bitben och Rozz sprang till mig och berättade detta med 4 voff.
Ja, han har ett gällt skall, det håller jag med om men jag blir så trött på att gubben alltid ska hacka på mina hundar för DOM är aldrig ute själva och jag tolererar INTE att de skäller i onödan, då får de gå in!
Dessutom bor vi i ett hundrikt område och JAG hör ju hur grannarnas hundar låter. Enligt MIG skälls det mycket mera i grannhusen.
Så tråkigt, så onödigt! Går inte att tala med han heller, han skrek åt mig en gång ..Skyll er själva som skaffat er en sån jävla hund!
Vadå? Rozz som är så söt? Tycker vi i alla fall.
Rozz är den grå sötnosen

I dag hade vi näst sista gången i Hundskolan.
Som vanligt så var det öva på sitt, ligg, Vänta, inkallning under störning, att gå fint och annat som tillhör Allmänlydnaden.
Rozz skötte sig perfekt! Han är så duktig! Fast han blev lite orolig när kursledaren tog han och gick iväg med han, iväg från mig.
Han gick baklänges.
Men vilken lycka när hon släppte honom och jag ropade Kom!
På eftersnacket inne i huset sedan fick vi det bästa beröm man kan få, alla stämde in i att Rozz verkligen förändrat sig under dessa 7 gånger. Han skäller inte alls mycket nu. Sade alla!
Minns första 2 gångerna, min lilla vovve skällde hela tiden och dreglet sprutade om han samtidigt som hans lilla hjärta slog så hela bröstkorgen hävdes. Då var han hyperstressad, Nu är han så lugn och bara kollar mig vad vi ska göra nu....
I dag ville han även använda alla sakerna i fyrklövern. (ett belöningssystem som innehåller bollar, kamptrasa, godis, och kel) Det var första ggn, tidigare ahr det bara varit godis och lite kel-:)
Så som ni förstår så börjar min lilla Rozz bli en mycket duktig hund, sedan får griniga grannar tycka vad dom vill.
Nu går vi mot vintern och såna kommer inte att vara ute i sina trädgårdar, ha, ha.
Avslutade med lite avkopplande grafik. Ladykatts tutorial, jag tycker hon har mycket bra tutar att göra grafik efter, och dessutom blir det så vackert, eller hur? Ladykatt är med i Grafikgruppen Målarskolan som jag oxå är medlem i.

Tack alla som önskat mig god bättring, förhoppningsvis blir jag bättre nu ett tag. Det känns så.
Kanske det blir stabilare väder ett tag nu. Dessa omslag mellan regn, solsken, kalla nätter och varma dagar är ett elände för oss med Bechterews.
Vi behöver samma väder minst 4- 5 dagar i sträck, annars mår vi dåligt.
Spelar ingen roll, regn i 2 veckor, eller solsken i 2 veckor, bara det är lika dant, då leker livet....
Inte helt lätt att få sån väderönskan uppfylld på Hösten.
Astrid
13 oktober 2008 09:38
Jo det är nog så att gråhundar tillhör inte de "fina" hundarna.
Det har jag fått känna av ofta.
Men så finns det som lärt känna rasen och de formligen kastar sig över mina gråhundar.
Visst är de skälliga men inte mer än grannens collie och några hus bortanför toypudlar som skäller jämnt när någon går förbi.
Men gråhundar har ett högt skall, de ska ju höras under jakten.
Så man blir ledsen men inte mycket annat än att göra än som du gör och även jag.
De/Tindra får bara var ute när jag är det.
Jag vet precis hur du känner det.
Kram
http://www.astridla.com
Ingrid
13 oktober 2008 10:12
Den där tavlan du gjort instämmer jag helt och fullt i. Också jag längtar till våren!
Hoppas att du kan få den där grannen på bättre tankar på något sätt. Det är ju jättetrist att inte våga ha sina hundar ute på sin egen tomt.
Fortsätt nu att krya på dig!
Kram Ingrid
http://stenstugu.com
LL
13 oktober 2008 11:37
Hej Kerstin.
Tack för inlägget i min blogg alltid lika kul när du skriver.Och det är så kul att komma hit också.
Men vilken granne du har.I bland har jar ett halsband på Lukas som ger ifrån sig ett ljud när han skäller.Inget farlig för hunden ,men kanske lite obehagligt.Han är helt tyst när han har det på sig.
Så duktiga ni är på hundskolan också.
Ha en bra vecka.
Kram.
http://www.lukas.dinstudio.se
Susanne
13 oktober 2008 17:53
Hej Kerstin visst jag tycker ochså att det har minskat på mailen. Och tror att det blir riktigt bra med Forumet. Om vi nu använder som det är tänkt. Det var en rackars gubbe som gapar åt hundarna hadde dom stått och skällt hela dagen så hadde jag förstått det. Finns alltid gnällspikar då får väl gå in och fråga om han vill ha ett hundben och gnaga på :-) Så kanske han lugnar ner sig :-). Du vi hörs snart igen. Kramen Susanne
http://www.snoddas.bloggagratis.se
Marketta
13 oktober 2008 19:43
Usch vilken granne du har. Men hoppas eran sociala träning gick bra. Vi skall nog snart också på social träning, bara hon har fått stadga sig lite här. Men det har gått otroligt bra för Clara. Det syns att hon är husses flicka.
Vi får väl hoppas att vädret håller sig som det är nu så att du får känna dig bättre ett tag.
Kramizzar
Marketta
http://colliekompisarna.bloggagratis.se
Anki Enbom
13 oktober 2008 20:53
Hejsan kerstin!
Hoppas du känner dig bättre idag. Fy vad jobbigt med värk och sedan en gnällig granne till på köpet. Vissa människor bara letar saker att klaga på tror jag.
Måste passa på att beröma den vackra tavlan du gjort. Har själv inte hunnit testa den ännu. kram så hörs vi snart igen
http://www.ankiskatter.blogg.se
Inger Maryissa
13 oktober 2008 22:36
Nämen vad trist med grannen som alltid skriker åt dina hundar och även kommer med trista kommentarer.
Det finns tyvärr sådana personer som försöker hitta någon eller något att reta sig på.
Eller väljer ut ett lämpligt "offer" för att detta...
En väninna till mig råkade ut för detta med sin kisse,
en person som anmälde henne till hyresföreningen för att hennes kisse fick springa lös ett par timmar om dagen,
fast det fanns andra kattägare vars katter var ute ännu mera däromkring.
Men denna person hade tydligen bara bestämt sig för att göra livet surt för min väninna.
Trist med sådana människor.
Fint foto på era söta hundar, och förstår så väl att ni är glada och stolta över dem.
Och vad kul att Rozz är så duktig på att lära sig saker.
Hoppas också att det blir stabilare väder, och att du får må bättre.
Kram
Ps, vilken fin bild du gjort.
http://ingermaryissa1.blogg.se